TPT Red szwajcarskie shafty do kijów golfowych

Cena netto: ZAPYTAJ O CENĘ

ZAPYTAJ O CENĘ

Dostępność:
W magazynie
Model:
TPT Red Shafts
Producent:
TPT Shafts
Kategoria:
Serwis sprzętu
Rodzaj:
Shafty

Szwajcarskie shafty golfowe TPT Red wyróżniają się bezkompromisowym podejściem do kwestii produkcji idealnej struktury włókien w procesie zwanym Thin-Ply 2.0.
Zaawansowane technologicznie rozwiązania produkcyjne sprawiają, że gotowy produkt pozbawiony jest 'szwów' czyli miejsca łączenia się warstw carbonu. Zamiast tego mamy do czynienia z jednolitą struktują, pozbawioną słabszych czy mocniejszych miejsc - z każdej strony idealnie tak samo pracującą podczas swingu.

Wyprodukowanie idealnego shaftu do kijów golfowych to trudny proces

Mimo, że shafty grafitowe są dziś niezwykle zaawansowane technologicznie to problem z nimi polega na tym, że nie da się wyprodukować dwóch takich samych. Nie mówiąc już o 10tys. lub więcej sztuk. Wynika to z faktu, że od lat robione są tą samą metodą, tzw. roll-wraping, czyli ręcznego zwijania kolejnych warstw włókna węglowego. W skrócie można powiedzieć, że im bardziej zaawansowany i droższy shaft tym więcej warstw i złożonych ułożeń strukturalnych

Nawet shafty używane przez graczy tour’owych nie są powtarzalne. Dlatego konieczność wymiany shaftu przez któregoś z zawodowych graczy zawsze jest nie lada wyzwaniem, ponieważ praktycznie niemożliwym jest znalezienie shaftu, który będzie miał identyczną specyfikację i feeling jak shaft wymieniany.

Spine, czyli 'kręgosłup' shaftu golfowego

Metoda „roll-wraping” polega na nawijaniu na salowy pręt warstw włókna węglowego. Metoda ta obarczona jest zasadniczą wadą, która wynika ze specyficznego kształtu jaki ma shaft golfowy. Wszyscy doskonale wiemy, że shaft ma kształt stożka (szerszy o podstawy i zwężający się ku dołowi). Ta cecha powoduje, że metoda roll-wraping od samego początku skazana jest na niepowodzenie i powoduje powstanie niedoskonałości - swoistych zakładek, miejsc gdzie dwie lub więcej warstw nachodzą na siebie a przez to gotowy, zgrzany materiał pracuje tam inaczej.

TPT wyszło z założenia, że jeśli uda im się wyprodukować shaft, który nie będzie miał tych zakładek, wówczas osiągi zawodnika poszybują w górę a jego powtarzalność wejdzie na inny poziom. Postawili sobie za cel udowodnienie tego.

Najlepsze materiały jako podstawa do produkcji klasowych shaftów

Według TPT, najlepszym materiałem do produkcji shaft’ów jest włókno węglowe. Nie używają oni kevlaru czy innych, tak mocno promowanych ostatnio materiałów. Wierzą, że to włókno węglowe jest idealnym rozwiązaniem i wykorzystują swoją pełną wiedzę, aby osiągnąć wszystko co najlepsze z tego materiału.

Opracowali nawet specjalny rodzaj włókna węglowego – Thin-Ply 2.0. To specjalnie uformowane włókno węglowe, które jest jeszcze twardsze i trwalsze, dzięki czemu shaft’y TPT jeszcze bardziej przesuwają granice osiągów shaftów. Producent chwali się tym, że są w stanie osiągnąć materiał o wadze 15 gram na m2 co jest niesamowitym osiągnięciem. Jest to produkt cztery razy cieńszy od ludzkiego włosa i ważący połowę tego co kartka papieru. Niesamowite.

Doskonały proces produkcyjny dla idealnych osiągów w świecie golfa

Klasyczny proces produkcyjny oprócz tego, że powoduje niepożądane właściwości w postaci 'spine' shaftu zawiera też jedną istotną wadę, której w większości przypadków nie sposób wyeliminować - czynnik ludzki. Pomińmy już fakt, że umiejętności pracowników produkujących shafty mogą być od siebie różne - jedni są bardziej wykwalifikowani, inni mniej do tego typu pracy. Nawet jeśli pracownik jest najlepiej przeszkolony i wykwalifikowany - to czy na początku 8-godzinnej zmiany ma równie dużą koncentrację jak pod koniec dnia? Oczywiście nie, co przy tak małych tolerancjach jakie cechują shafty do kijów golfowych sprawia, że idealna powtarzalność jest niezwykle trudna do osiągnięcia - nie mówiąc o powtarzalności produkcyjnej na masową skalę.

Inżynierowie TPT opracowali w pełni zautomatyzowany proces (jako ciekawostkę należy podać, że produkcja odbywa się w Polsce), który zapewnia na każdym etapie pełna kontrolę za pomocą elektronicznych mierników. Dzięki tak zaawansowanym metodom produkcji udaje się osiągnąć jednolitą strukturę bez 'szwów' (spine). Pozwala to także w pełni niezależnie kontrolować wagę, torque (skrętność), profil oraz flex shaftów.

TPT Red - linia shaftów do woodów

Obecnie w ofercie TPT znajduje się linia RED, która podzielona została w prosty i intuicyjny sposób na serię HI oraz LO. Jak można się poniekąd domyślić z nazwy - jedna powoduje nieco wyższy lot piłki (HI), druga natomiast trochę niższy (LO). Dodatkowo shafty przypisane mają numerki (obecnie od 14 do 21), które oznaczają ich wagę i torque (im niższy numer tym wyższa waga oraz niższy torque - czyli shaft w dolnej części bardziej sztywny). Dlatego linia TPT Red jest kompletną propozycją dla golfistów o rozmaitych prędkościach - nieważne czy uderzasz driverem 60 mil na godzinę czy 140 - któryś shaft TPT z pewnością będzie idealnie pasował do Twojego profilu swingu.

Tabelkę ze specyfikacjami prezentujemy na dole opisu.

Wpływ specyficznej konstrukcji shaftów TPT na osiągi kijów golfowych

Konstrukcja shaftów TPT jest tak nietypowa, że wymyka się klasycznym ramom i pojmowaniu roli, jaką odgrywa shaft kija golfowego podczas swingu. Klasycznie, prawie każdy golfista powie, że jeśli uderza szybko to potrzebuje sztywniejszego shaftu aby kontrolować swoje uderzenie. W TPT niekoniecznie wektor prędkości zawsze idzie w parze z wagą czy sztywnością shaftu. Włókna i unikalny proces produkcji sprawiają, że paradoksalnie możemy wziąć bardziej miękki shaft, aby uzyskać wyższą prędkość swingu - a jednocześnie dzięki perfekcyjnej strukturze włókien, cieszyć się pełną kontrolą i zmniejszeniem dyspersji. Z punktu widzenia fittingu oznacza to zupełne odwrócenie zasad z klasycznej "używaj najsztwyniejszego shaftu jaki się da, dopóki nie czujesz że jest za sztywny i nieprzyjemny w uczuciu" do "użyj najlżejszego i najbardziej miękkiego shaftu jaki pozwala Ci wygenerować najlepsze osiągi i cieszyć się stabilnością uderzeń".

Dzieje się tak dlatego, że bardzo często lżejszym i bardziej miękkim shaftem jesteśmy w stanie 'machnąć' szybciej. Stosunek wagi do prędkości swingu jest dość łatwy do ogarnięcia - przeważnie (choć nie zawsze) lżejszy shaft równa się większa prędkość. Natomiast bardziej elastyczny shaft też pomaga bardziej rozpędzić główkę kija, ponieważ w ostatniej dolnej fazie swingu generuje dodatkowy 'kick' czyli przyspieszenie pozwalające osiągnąć kilka mil na godzinę więcej. Łącząc to ze strukturą shaftów TPT, które nie mają 'szwów' i są idealne na całej swojej powierzchni daje nam to także wyższy poziom kontroli i powtarzalności tego, jak shaft się ładuje i rozładowuje podczas swingu.

Jak dobrać idelny shaft TPT dla siebie?

Aby dopasować idealny shaft dla siebie oczywiście polecamy usługę profesjonalnego club fittingu, którą oferujemy we wsparciu TPT w naszych centrach fittingu i podczas demo days.

Jeśli nie masz takiej możliwościi to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • shafty TPT RED HI będą generowały wyższą trajektorię lotu niż TPT RED LO
  • shafty o niższych numerach są cięższe i sztywniejsze niż te z wyższymi numerami
  • shaft o tym samym numerze będzie miał bardzo zbliżony flex (czucie) - niezależnie czy jest z rodziny HI czy LO, co jest uwarunkowane podobnym poziomem CPM

Specyfikacje shaftów TPT RED

MODEL Lot piłki Waga (g) Torque (o) Długość (inch) CPM
14 HĪ średni 76 3.0 46 275
15 HĪ średni 72 3.2 46 265
16 HĪ średni 68 3.5 46 255
17 HĪ średni 62 3.9 46 245
18 HĪ średni 57 4.2 46 235
19 HĪ średni 52 4.8 46 225
20 HĪ średni 48 5.3 46 215
21 HĪ średni 45 5.8 46 205
           
14 LŌ niski 85 2.7 46 275
15 LŌ niski 79 2.9 46 265
16 LŌ niski 74 3.2 46 255
17 LŌ niski 68 3.6 46 245
18 LŌ niski 64 3.9 46 235
19 LŌ niski 58 4.4 46 225

 

Napisz recenzję - zbierz Punkty Promocyjne
Możesz za nią otrzymać 100 punktów promocyjnych w naszym Programie Lojalnościowym

(adres nie zostanie opublikowany)

Notatka: HTML niedozwolony!

Negatywna            Pozytywna


Kontynuuj
Kliknij by dowiedzieć się więcej na temat Punktów za Komentarze oraz naszego Programu Lojalnościowego

Recenzja shaftów TPT przez TXG


« Wróć Drukuj

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u