Shafty TPT Golf
TPT Golf mając świadomość, jak bardzo istotne w golfie są najmniejsze detale i że to one niejednokrotnie decydują o osiągach oraz komforcie gry, skupili się na najmniejszych szczegółach konstrukcji swoich shaftów. Chcąc wyeliminować efekt kołysania się podczas wymachu, wielu graczy decyduje się na cięższy i sztywniejszy shaft. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie optymalne – owszem, zmniejsza odczucie kołysania, ale zarazem zbytnio obciąża. Specjaliści TPT Golf dążyli więc do rozwiązania tego problemu i… Udało się! Shafty TPT eliminują efekt kołysania i są dużo bardziej stabilne bez dodatkowego obciążania. Zaawansowane rozwiązania technologiczne, które ta szwajcarska marka golfowa stosuje przy produkcji swoich shaftów, sprawiają, że otrzymujemy jednolitą strukturę produktu. Próżno szukać tutaj szwów i innych łączeń carbonu. Taka konstrukcja przekłada się na spójność shaftów – w każdym obszarze działają tak samo.
Technologie stosowane przez TPT Golf
Rozmawiając o strukturze shaftów oraz wspomnianych niedoskonałościach – szwach i łączeniach – nie sposób nie przyjrzeć się procesowi konstrukcji shaftów od podszewki. Roll-wraping, który stosuje się przy tworzeniu grafitowych shaftów, najprościej mówiąc jest metodą ręcznego zwijania warstw włókien węglowych na stalowy pręt. Od liczby tych warstw oraz złożoności struktury zależy poziom zaawansowania technologicznego danego modelu, a tym samym jego cena oraz dostępność. Shafty wykonywane metodą roll-wraping są niepowtarzalne – nie ma dwóch takich samych. Jak nietrudno się domyślić, wiąże się to z tym, że nie ma możliwości produkowania ich masowo, a tym samym trudno o zamienniki, gdy zajdzie konieczność wymiany shaftu. Kłopotem jest również rozbieżność kształtów – nawijanie warstw włókien na pręt stalowy nie uwzględnia stożkowatego kształtu shaftu, co powoduje, że warstwy zaczynają na siebie nachodzić i koniec końców struktura nie jest jednolita. TPT Golf jako marka świadoma tych wszystkich golfowych niedogodności postanowiła się z tym zmierzyć. Pierwszym krokiem było użycie najlepszego materiału do shaftów, mianowicie Thin-Ply 2.0, czyli specjalnie uformowanego rodzaju włókna węglowego. Charakteryzuje je większa trwałość oraz twardość, przy zachowaniu minimalnej wagi. Włókna Thin-Ply 2.0 są niesamowicie cienkie oraz niezwykle lekkie. Kolejny krokiem było z kolei zautomatyzowanie procesu tworzenia shaftów, a tym samym eliminacja czynnika ludzkiego i ryzyka ludzkiego błędu. Każdy etap produkcji jest w pełni kontrolowany za pomocą elektronicznych mierników. Kontroli są poddawane takie aspekty jak skrętność, czyli tzw. torque, flex shaftów, profil oraz ich waga. Mamy więc rewelacyjny materiał oraz zautomatyzowany proces produkcji z pełną kontrolą każdego z jej etapów. Ta praca i zaangażowanie włożone przez TPT Golf w tworzenie swoich produktów owocuje rewelacyjnymi shaftami, które cieszą się coraz większą popularnością przez graczy na całym świecie.
Flagowy model TPT Red do woodów
Sztandarowa linia produktów marki TPT to seria shaftów TPT Red dedykowana woodom. Dzieli się ona na dwie podserie, którymi są LO oraz HI. Różnią się one lotem – piłki golfowej, a mianowicie seria LO powoduje trochę niższy lot piłki, natomiast seria HI to lot trochę wyższy. W zależności więc, czego dany gracz oczekuje, może dobrać model odpowiedni do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. W serii TPT Red charakterystyczny jest też podział numerkami od 14 do 21. Co oznaczają te liczby? Otóż są to oznaczenia wspomnianej skrętności (torque) oraz wagi shaftu. Im niższy jest numer, tym wyższa jest waga shaftu, ale niższe torque. Z kolei niższe torque oznacza większą sztywność w dolnej części shaftu. Takie zróżnicowanie powoduje, że seria TPT Red jest mocno uniwersalna – golfiści generujący różne prędkości przy uderzeniu znajdą tu odpowiedni dla siebie shaft. Warto wiedzieć również, że w związku z podobnym poziomem CPM shafty o tym samym numerze, niezależnie od tego, czy LO, czy HI, mają bardzo zbliżony flex, czyli czucie. TPT pokusił się również o zróżnicowanie modeli od shaftów do driverów i fairway woodów. Tym drugim dedykowano model Red Range Fairway Wood – zbliżony do Red Range Driver, jednak z większym dopasowaniem do kijów golfowych typu fairway wood. Indywidualne podejście do dopasowania to jeden ze znaków rozpoznawczych marki TPT. Kolejnym są z pewnością standardy precyzji. Shafty TPT Red Range są produkowane przy użyciu włókna ciągłego w zautomatyzowanych procesach produkcji, które mają na celu całkowitą eliminację niedoskonałości.
Nietypowa konstrukcja shaftów TPT
Charakterystyczna cechą shaftów TPT jest z pewnością ich nietypowa konstrukcja. TPT niejako łamie schemat, według którego prędkość idzie w parze z ze sztywnością shaftu oraz jego wagą. Struktura użytych włókien przekłada się na niesamowitą kontrolę oraz mniejszą dyspersję. Użyty materiał Thin-Ply 2.0, a także unikalny proces produkcji przez TPT powodują, że wyższą prędkość swingu możemy osiągnąć przy bardziej miękkim shafcie. To mechanizm wręcz paradoksalny i z pewnością zaskakująco pozytywne łamanie schematów przez tę szwajcarską markę golfową. Użycie lekkich i miękkich shaftów z zachowaniem stabilności sztywniejszych shaftów to przełom w komforcie gry i dążeniu do coraz lepszych osiągów bez kombinacji i zgadywania, czy sztywność shaftu jest wystarczająca. Odpowiednie dobranie shaftu jest sprawą kluczową zarówno dla poczucia komfortu podczas gry, jak i osiągów. Warto w tym celu rozważyć skorzystanie z usługi profesjonalnego club fittingu. Marka TPT wierzy w korzyści, jakie niesie za sobą niestandardowe dopasowanie shaftu – precyzyjne dostrojenie czucia na szeroką skalę, co nie jest możliwe przy shaftach wykonywanych ręcznie. Wymiana shaftu również nie stanowi tutaj problemu. Eliminują się również błędy, które zawsze towarzyszą tym ręcznym wykonaniom. Jedną z największych różnic pomiędzy shaftami TPT a innymi shaftami jest większa spójność tych pierwszych. Golfiści, czując tę spójność, mają większą swobodę ruchów oraz prędkość.